Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Oznaka rozpoznawcza

 

                                                    

 

     Oznaka rozpoznawcza na mundur wyjściowy ma kształt tarczy polskiej o wymiarach 50mm na 80 mm. Tarcza przedzielona jest ukośnie z prawego górnego rogu w kierunku lewym na dole.

 

     Kolorystyka nawiązuje do barw mundurów w Wojsku Polskim. Początkowo ubiór żołnierzy stanowiła zbroja ochronna w kolorze stali, srebrnym lub szarym, nakładana na odpowiednie odzienie, stąd barwa srebrna jako nawiązanie do rycerskiego wyglądu, wzorów i tradycji. Natomiast barwa granatowa to odwołanie do koloru munduru polskiego, który przewija się w naszej historii od pierwszych prób ujednolicania umundurowania żołnierskiego, tzn. od XVI wieku i piechoty wybranieckiej, która otrzymała jednolite mundury szyte z sukien wielkopolskich i śląskich w kolorze ciemnoniebieskim. Później, m.in. XVIII-to wieczna husaria polska nosiła granatowe kontusze, a konni pancerni - granatowe żupany. Mundury kawalerii stały się wzorem dla sił zbrojnych w okresie Sejmu Wielkiego, kiedy to zarządzenia Komisji Wojskowej Obojga Narodó z 17 lipca 1789 roku i 11 marca 1791 roku ustaliły jednolite narodowe mundury dla generałów, kawalerii i piechoty. Kolor granatowy utrzymał się również na mundurach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

    

     Wewnątrz tarczy umieszczona jest symbolika odwołująca się do przeznaczenia Jednostki - dwa skrzyżowane miecze. Elementy uzbrojenia rycerskiego określają przeznaczenie i charakter obronno-ochronny Jednostki, podkreślają wyjątkową specyfikę Batalionu Ochrony Bazy jako polskiej jednostki wojskowej powołanej do ochrony komponentu sojuszniczych sił zbrojnych stacjonujących na polskim terytorium.

 


      Oznaka rozpoznawcza w wersji na mundur polowy zachowuje zasady utrzymania wymogów kamuflażu, dlatego użyte kolory utrzymane są w tonacji oliwki, zieleni, czerni i srebra.

 


      Oznaka jest haftowana techniką komputerową i posługiwać się nią mogą wyłącznie żołnierze Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie, zgodnie z przepisami ubiorczymi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

    Oznaka rozpoznawcza została ustanowiona Decyzją Nr 86/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 kwietnia 2016 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej oraz proporczyka na beret żołnierzy Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie.

 

 

                                                                                                                      (kliknij tutaj)

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych