Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Aktualności
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
02.05.2017
02.05.2017 r., Słupsk. Żołnierze Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie uczestniczyli w miejskich obchodach oddając hołd naszym barwom narodowym.

Polskie barwy narodowe: biel i czerwień od wieków są nierozerwalnie związane z dziejami Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwonym tle. Bardzo ważną datą w historii polskich barw narodowych był 7 lutego 1831 roku, kiedy to Sejm uchwalił, że Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbowe Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, tj, biały z czerwonym.

 

W trudnym okresie niewoli zaborcy traktowali polskie barwy narodowe jako symbol buntu i walki Polaków o niepodległość. W latach II wojny światowej i okupacji barwy narodowe były symbolem polskiego patriotyzmu i znakiem bojowym walczącego narodu, a po wojnie biel i czerwień towarzyszyły protestom Polaków w drodze do wolności do suwerenności.

 

My - żołnierze - pamiętamy teżo innym wydarzeniu. To właśnie 2 maja przypada rocznica z okresu II wojny światowej, gdy w 1945 roku została przez polskich żołnierzy zawieszona w Berlinie flaga biało-czerwona, symbolicznie kończąc czas okupacji nazistowskiej.

   

W ustawie z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczzypospolitej w dodanym artykule 6a dzień 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

W tym roku po raz pierwszy w miejskich obchodach dzisiejszego święta udział wzięła kompania honorowa Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie wraz z naszym sztandarem. W trakcie uroczystego apelu poczet flagowy dokonał podniesienia flagi na maszt, a żołnierze odśpiewali hymn państwowy.

 

galeria >>>

tekst: por. Paweł SEBZDA, zdjęcia: st.sierż. Krzysztof MICHALSKI


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych