Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie
Nasz Region

REDZIKOWO – osiedle położone w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w Gminie Słupsk, przy drodze krajowej nr 6. W sąsiedztwie zlokalizowany jest węzeł drogowy Redzikowo południowej obwodnicy miasta Słupska. Osiedle jest siedzibą sołectwa Redzikowo, w którego skład wchodzi również miejscowość Wieszyno. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego. Obecnie tym nabierającym znaczenia regionem zarządza Gmina Słupsk, w imieniu której występuje Wójt Gminy Pani Barbara DYKIER.

 


Miejscowość została po raz pierwszy wzmiankowana w 1288 roku w dokumencie księcia gdańskiego Mściwoja II, gdy przekazał ją norbertankom. W późniejszym okresie była to własność szlachecka.

 


W 1916 roku zbudowano tu lotnisko, a później szkołę lotniczą i osiedle wojskowe. W latach 1950-1999 na lotnisku stacjonował 28 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. Od 1975 roku do 1993 roku lotnisko obsługiwało także połączenia cywilne (jako Port Lotniczy Słupsk-Redzikowo).

 


Rok 2015 to historyczny moment, kiedy Wojsko Polskie wraca do Redzikowa, tym razem z zaszczytnym i odpowiedzialnym zadaniem ochrony powstającej bazy systemu obrony przed rakietami balistycznymi.

 

strona www naszej Gminy

 

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych